5-rad-jak-prezit-vyprodeje

5 rad, jak přežít výprodeje a neskončit v minusu

5 rad, jak přežít výprodeje a neskončit v minusu

Tričko za stovku, kabelka za tři, mobil za polovinu. Výprodeje jsou ideální doba pro nákup nových věcí. Nic se ale nesmí přehánět. Může se vám totiž stát, že se po výprodejích podíváte na výpis z banky a zděsíte se nad částkou, kterou jste utratili. Máme pro vás 5 rad, jak udržet výdaje pod kontrolou.

  1. Sepište si seznam

Jakmile vejdete do obchodu a uvidíte velké slevy, zvítězí nad logickým uvažováním myšlenka „přece to tady za tu cenu nenechám“. Než se vydáte do nákupního centra, sepište si seznam věcí, které opravdu potřebujete. Můžete na něj přidat i věci, kterých naopak máte dost a za žádnou cenu je nepotřebujete kupovat. Do obchodů tak půjdete s jasným cílem a vyhnete se impulzivním nákupům.

  1. Stanovte si limit

Ještě než se vydáte do nákupního centra, určete si částku, kterou za zboží ve výprodeji utratíte. Při jejím stanovování zohledněte cenu věcí, které jste si napsali do seznamu. Můžete si nechat i malou rezervu pro případ, že vás v obchodě zaujme něco, na co jste v seznamu zapomněli. Pokud budete platit kartou, můžete si nastavit tuto částku jako denní limit pro platby.

  1. Porovnávejte slevy

Před nákupem dražších výrobků vždy porovnávejte ceny. Obejděte více prodejen, nebo se podívejte na portál Heureka.cz. Díky tomu narazíte třeba na ještě výhodnější nabídku. Navíc se ujistíte, že vás prodejce neobelhává.

Někteří obchodníci se sice pyšní nejvyšší procentuální slevou, tu ale získají tak, že před výprodeji zboží zdraží, nebo slevu vypočítají z doporučené ceny od výrobce, za kterou ale zboží nikdy neprodávali.

  1. Jděte nakupovat s kamarády

Vydejte se do nákupního centra s parťákem, který má finance pod kontrolou. Rozmluví vám impulzivní nákup věci, kterou nikdy nevyužijete, nebo oblečení, které vám nesluší. Stejnou pomoc poskytnete i vy jemu. Nezaujatý pohled parťáka vás osvobodí od nákupu zbytečností a zbude vám více peněz na užitečné věci.

  1. Plaťte v hotovosti

Zamávat kartou před platebním terminálem je velmi pohodlné. Jenže ztrácíte přehled nad tím, kolik jste utratili. Připravte si proto do peněženky hotovost. Když uvidíte, jak se vám obsah peněženky ztenčuje a bankovky pomalu mizí, další zbytečný nákup si rozmyslíte.

Pokud se rozhodnete platit kartou, sčítejte alespoň přibližně v hlavě sumy, které jste už utratili. Několik malých nákupů do stovky se totiž na první pohled nezdá jako velký výdaj. Ve výsledku tak ale můžete utratit i několik tisíc.

Při nákupech ve výprodejích myslete i na to, že nemusíte vše koupit okamžitě. Obchodníci pořádají výprodeje několikrát ročně. Pokud zrovna v tomto neseženete vše, co potřebujete, počkejte si na další slevy. Třeba v nich koupíte srovnatelný výrobek ještě výhodněji.

Napsat komentář